O O O O O Úvod Buňky Válce Krystaly Artefakty Odkazy
Krásná dlaždicová epitelie
Obsah:

Úvod
Odběr vzorku
Zpracování vzorku

Buňky
  Erytrocyty
  Leukocyty
  Epitelie
     Dlaždicové
     Přechodné
     Renální
       tubulární

  Bakterie
  Kvasinky
  Trichomonády

Válce
  Hyalinní
  Leukocytární
  Renální
     tubulární

  Erytrocytrání
  Bakteriální
  Buněčné
  Granulované
  Voskové
  Tukové
  Hemosiderinové

Krystaly
  Urátová drť
  Fosfátová drť
  Kyselina
    močová

  Další uráty
  Oxaláty
  Triplfosfáty
  Uhličitan
     vápenatý

  Cystin
  Tyrosin
  Leucin
  Cholesterol
  Bilirubin
  Hemosiderin
  Lékové kryst.
  Vzácné a
  neidentifikované

Artefakty

Obtížné nálezy

O autorech

Literatura

Odkazy




Hyalinní válce III


První strana | Druhá strana | Čtvrtá strana

Kromě obvyklých protáhlých hyalinních válců se někdy vyskytují i krátké téměř oválné válce. Typická struktura obarvené matrix válce ovšem nečiní problém při identifikaci.


Válce s velmi jemnou matrix "jako sen". Za určitých okolností je možné takové válce přehlédnout i v barveném sedimentu. V nativním sedimentu jsou takové válce absolutně neviditelné a proto většinou nejsou započítány.


Zajímavý hyalinní válec s velmi výraznou strukturou matrix a se zbytkem buňky u které nelze určit je-li součástí válce (pravděpodobně) či nikoliv.


Na snímku jsou dva hyalinní válce radikálně odlišného průměru. V ledvině jsou všechny tubuly téměř stejného průměru, proto i jejich odlitky - válce jsou většinou stejného průměru. Nález válců různého průměru v jednom sedimentu znamená závažnější patologii než nález válců samotných. Nález válců tenších než obvykle znamená, že válec vznikal v tubulu jehož epitel byl ztluštěn otokem. Naopak nález válců širších než je obvyklé znamená, že bazální membrána tubulu praskla a válec vznikal ve vakovitém prostoru dvou spojených tubulů. Proto je takový válec většinou 2x širší.


Vpravo od válce ve středu snímku, je naznačen druhý slabý válce polovičního průměru, mechanismus jeho vzniku je zřejmě otok epitelové výstelky tubulu. Na snímku je řada dalších válců různého průměru, některé z nich s obtížně identifikovatelnými buňkami (asi degenerované leukocyty) ve své matrix.


První strana | Druhá strana | Čtvrtá strana



© MUDr. Petr Kubáč

Buněčný válec