O O O O O Úvod Buňky Válce Krystaly Artefakty Odkazy
Krásná dlaždicová epitelie
Obsah:

Úvod
Odběr vzorku
Zpracování vzorku

Buňky
  Erytrocyty
  Leukocyty
  Epitelie
     Dlaždicové
     Přechodné
     Renální
       tubulární

  Bakterie
  Kvasinky
  Trichomonády

Válce
  Hyalinní
  Leukocytární
  Renální
     tubulární

  Erytrocytrání
  Bakteriální
  Buněčné
  Granulované
  Voskové
  Tukové
  Hemosiderinové

Krystaly
  Urátová drť
  Fosfátová drť
  Kyselina
    močová

  Další uráty
  Oxaláty
  Triplfosfáty
  Uhličitan
     vápenatý

  Cystin
  Tyrosin
  Leucin
  Cholesterol
  Bilirubin
  Hemosiderin
  Lékové kryst.
  Vzácné a
  neidentifikované

Artefakty

Obtížné nálezy

O autorech

Literatura

Odkazy




Hyalinní válce II


První strana | Třetí strana | Čtvrtá strana

Typický hyalinní válec zvláštní snad jen ne zcela rovnoběžnými okraji. V okolí je množství hlenu, leukocytů a dlaždicová epitelie.


Typické hyalinní válce. Spodní z nich nemá zcela ostrou konturu spodního okraje, přesto identifikace tohoto útvaru jako válce nečiní problémy.


Při počítání hyalinních válců někdy vzniká problém, zda je materiál uvnitř válce skutečně součástí matrix, nebo se jedná o materiál nalepený na povrch válce. V tomto případě se buňka neostře rýsující uprostřed válce spíše jeví jako nalepená zespodu na válec. Napomáhá právě to, že je neostrá, přestože mikroskop je zaostřen na válec. Drobná granula buněčného detritu v levé části válce budou pravděpodobně také nalepená jen na povrchu. V opačném případě by se vyskytovala i v dalších částech válce. V každém případě materiál netvoří více než 1/3 objemu válce a proto se tento válec počítá mezi hyalinní.


Podobný případ jako předchozí snímek. Také v tomto případě postupné přeostřování mikroskopu umožňuje udělat si představu o prostorových vztazích a odhadnout, zda jsou buňky součástí obou válců či nikoliv. V okolí je množství leukocytů, erytrocytů, hlenu.


V tomto případě jsou naopak buňky součástí válce. Stejná rovina zaostření a relativně rovnoměrné rozptýlení buněk uvnitř válce, stejně jako nepřítomnost elementů stejného typu v okolí nasvědčuje tomu, že buňky jsou skutečně součástí matrix válce. Další pomocný příznak je i to, že žádná z buněk nepřesahuje okraj válce. Netvoří více než 1/3 objemu, proto tyto válce stále popisujeme jako hyalinní. Pokud by tvořily více než 1/3 museli bychom, vzhledem ke stupni jejich rozpadu, popsat válec jako buněčný.


Prakticky stejný případ jako na předchozím snímku, buňky jsou opět součástí válce. V okolí jsou erytrocyty, hlen.


První strana | Třetí strana | Čtvrtá strana


© MUDr. Petr Kubáč

Buněčný válec