O O O O O Úvod Buňky Válce Krystaly Artefakty Odkazy
Krásná dlaždicová epitelie
Obsah:

Úvod
Odběr vzorku
Zpracování vzorku

Buňky
  Erytrocyty
  Leukocyty
  Epitelie
     Dlaždicové
     Přechodné
     Renální
       tubulární

  Bakterie
  Kvasinky
  Trichomonády

Válce
  Hyalinní
  Leukocytární
  Renální
     tubulární

  Erytrocytrání
  Bakteriální
  Buněčné
  Granulované
  Voskové
  Tukové
  Hemosiderinové

Krystaly
  Urátová drť
  Fosfátová drť
  Kyselina
    močová

  Další uráty
  Oxaláty
  Triplfosfáty
  Uhličitan
     vápenatý

  Cystin
  Tyrosin
  Leucin
  Cholesterol
  Bilirubin
  Hemosiderin
  Lékové kryst.
  Vzácné a
  neidentifikované

Artefakty

Obtížné nálezy

O autorech

Literatura

Odkazy




Krystaly v močovém sedimentu




Krystaly močanu amnonného v zasychajícím nebarveném preparátu

Podle současných poznatků mají krystaly v močovém sedimentu jen malý klinický význam. Tradičně se popisují a podrobně klasifikují, proto jsou i součástí tohoto atlasu. Krystaly mají patologický význam jedině v případě, že jsou nalezeny ve velkém množství u pacientů v současnosti, nebo v minulosti léčených pro urolithiázu. Pokud je známo složení kamene, pak je nález krystalů stejného typu varováním, že terapeutická opatření nejsou dostatečná a může dojít k recidivě lithiázy. Druhou významnou skupinou krystalů jsou krystaly malých aminokyselin - cystinu, leucinu, tyrosinu u vrozené poruchy resorbce příslušné aminokyseliny v tubulech - specifické aminoacidurie (cystinurie, leucinurie, tyrosinurie atd.).

Sternheimerovo barvení nepřináší při popisu krystalů žádné nové informace, protože krystaly se prakticky vůbec nebarví. Na některých krystalech může někdy ulpět malé množství červeného pyroninu B, další mohou, oproti nativnímu preparátu, zdánlivě změnit barvu na výrazně barevném pozadí. Z našich skušeností vyplývá, že barva pravděpodobně mění prostředí preparátu (pH, iontovou sílu) tak, že některé, zejména alkalické krystaly, se v obarveném preparátu částečně rozpouštějí. Tento fenomén je nejsilněji patrný u triplfosfátů. Triplfosfáty však při normálním zpracování ze sedimentu nikdy zcela nezmizí.

Jiným, spíše teoretickým problémem, je rozpoznání amorfní drtě na pozadí často hrubě zrnité struktury hlenu. Na dalších stránkách uvidíte, že rozlišení není obtížné, neboť neobarvená drť hnědě prosvítá na pozadí modrého hlenu.

Morfologie krystalů většinou stačí k identifikaci většiny nálezů. Nalezneme - li v moči atypické krystaly, o dalším postupu většinou rozhodne jejich množství případně dotaz na celkový stav pacienta. U masivní krystalurie neznámých krystalů je nutné zeptat se na oddělení, zdali pacient nebyl na RTG vyšetření kontrastní látkou nebo zda neužívá léky, jejichž metabolity mohou krystalizovat v moči i v ledvině a tak poškodit ledvinu. Postupem identifikace neznámých krystalů se zabývá kapitola Vzácné a neidentifikované krystaly.


© MUDr. Petr Kubáč

Buněčný válec