O O O O O Úvod Buňky Válce Krystaly Artefakty Odkazy
Krásná dlaždicová epitelie
Obsah:

Úvod
Odběr vzorku
Zpracování vzorku

Buňky
  Erytrocyty
  Leukocyty
  Epitelie
     Dlaždicové
     Přechodné
     Renální
       tubulární

  Bakterie
  Kvasinky
  Trichomonády

Válce
  Hyalinní
  Leukocytární
  Renální
     tubulární

  Erytrocytrání
  Bakteriální
  Buněčné
  Granulované
  Voskové
  Tukové
  Hemosiderinové

Krystaly
  Urátová drť
  Fosfátová drť
  Kyselina
    močová

  Další uráty
  Oxaláty
  Triplfosfáty
  Uhličitan
     vápenatý

  Cystin
  Tyrosin
  Leucin
  Cholesterol
  Bilirubin
  Hemosiderin
  Lékové kryst.
  Vzácné a
  neidentifikované

Artefakty

Obtížné nálezy

O autorech

Literatura

Odkazy




Hyalinní válce I


Druhá strana | Třetí strana | Čtvrtá strana

Toto je typický vzhled hyalinního válce: rovnoběžné okraje, zaoblené konce. Povšimněte si vláknité struktury Tammova - Horsfallova mukoproteinu. Válec tohoto typu je bez barvení prakticky neviditelný, protože jeho index lomu je identický jako okolní moč. Válce obvykle v nativní mikroskopii popisované jako hyalinní většinou obsahují alespoň malé množství granulací, které je učiní viditelnými. Teprve barvením jsme ověřili učebnicové tvrzení, že i jinak fyziologická moč může obsahovat hyalinní válce. Frekvence nálezu hyalinních válců v naší laboratoři stoupla několikanásobně.


Válec podobného typu jako na předchozím snímku. Jeho matrix je velmi jemná a relativně málo obarvená. Tento válec prakticky nelze zachytit bez barvení


Hyalinní válec jehož matrix má typickou strukturu. Levý konec válce je zašpičatělý a vychází z něj útvar připomínající hlenové vlákno.
Tento druh hyalinního válce se nazývá cylindroid a nemá větší patologický význam než hyalinní válec, mezi které se počítá.


Na povrch válce na tomto obrázku se nalepil jemný granulovaný materiál, který by jej zviditelnil i bez barvení. Povšimněte si odlišné struktury válce a hlenového vlákna, které prochází levou a horní částí snímku. V okolí jsou četné dlaždicové epitelie a leukocyty.


Ani Sternheimerovo barvení někdy nezajistí dokonalé obarvení matrix válce. Ve středu tohoto snímku je hyalinní válec, jehož matrix je prakticky neobarvená. Pravý konec tohoto válce obsahuje nějaký rozpadlý materiál, který netvoří více než 1/3 objemu válce, proto jej popisujeme jako hyalinní. Válců podobného typu je na snímku několik. Ve spodní části snímku je málo obarvený válec s hlenovým vláknem na jednom konci charakteru cylindroidu. Kromě toho jsou na snímku i dva normálně zbarvené válce a hlen jehož struktura nasvědčuje, že se jedná o starší vzorek moče.


Druhá strana | Třetí strana | Čtvrtá strana



© MUDr. Petr Kubáč

Buněčný válec