Zprávy pro účastníky EHK

 

Pro jazyk, ve kterém jsou vydávány jednotlivé dokumenty, platí tato obecná pravidla:

Většina dokumentů obsahuje legendu, která vysvětluje použitou symboliku.

Pokud chcete některý obrázek zvětšit, klepněte na něj.
 

Vyhodnocení jednoho cyklu EHK
Závěrečná zpráva Přílohy závěrečné zprávy

Závěrečná zpráva k vyhodnocení cyklu EHK je stejná pro všechny účastníky.
Součástí závěrečné zprávy je i komentář supervizora.
Závěrečná zpráva je veřejná (je k dispozici na webu).
 
Pro účastníky, kteří uvedli výsledky, jsou k dispozici individuální přílohy, jejichž seznam je uveden v tabulce na konci závěrečné zprávy.

Plánu EHK na příslušný rok najdete pro každý program EHK výčet dokumentů, které tvoří přílohu závěrečné zprávy.
Přílohy závěrečné zprávy jsou důvěrné a jsou určeny pouze pro konkrétní účastníky.

Osvědčení o účasti

Podmínky vymezující pravidla vydávání osvědčení o účasti jsou uvedeny v Plánu EHK na příslušný rok.
Osvědčení o účasti obsahuje výčet všech zkoušek, jejichž výsledky daný účastník uvedl, a to bez ohledu na správnost těchto výsledků. Tento dokument slouží jako doklad účasti v příslušném cyklu EHK.

Certifikát

Podmínky vymezující pravidla vydávání certifikátů jsou uvedeny v Plánu EHK na příslušný rok.
Certifikát je vydáván pouze pro některé zkoušky některých programů a pouze pro zkoušky, kde účastník uspěl.
Kritéria pro certifikaci naleznete v oddílu Infoservis v dokumentech Certifikace yyyy (kde yyyy je rok platnosti).

Výsledkový list (kvantitativní výsledky)

Výsledkový list programu, kde účastníci uvádějí pouze kvantitativní výsledky.

Výsledkový list (kvalitativní výsledky)

Výsledkový list programu, kde účastníci uvádějí pouze kvalitativní výsledky.

Výsledkový list (kvantitativní a kvalitativní výsledky)


Výsledkový list programu, kde účastníci uvádějí kvantitativní a kvalitativní výsledky.

Komplexní statistika

s Youdenovým grafem

 
s Histogramem

Tento dokument je k dispozici v programech, kde účastníci uvádějí kvantitativní výsledky.
Na prvním řádku je uvedena identifikace cyklu EHK a kód účastníka.
Na druhém řádku je vytištěn název zkoušky.
V levé horní části jsou vytištěny výsledky účastníka a dále identifikace skupiny, v jejímž rámci byly výsledky účastníka hodnoceny (např. "všechny výsledky" nebo skupina identifikovaná použitím stejného principu měření a reagencií jednoho výrobce apod.).
Zbývající část listu můžeme rozdělit na 4 relativně nezávislé části, jejichž obsah je popsán v následujících odstavcích:

  1. Youdenův graf (vlevo nahoře pokud jsou v cyklu 2 vzorky a medián výsledků obou vzorků > 0)
    nebo
    Histogram (na stejném místě ve všech ostatních případech, pro každý vzorek jeden)
     
    Youdenův graf - zobrazuje výsledky všech účastníků cyklu - osa x představuje výsledky pro vzorek A, osa y pro vzorek B. Je-li uvnitř grafu obdélník, pak tento vymezuje oblast správných výsledků. Body, které zobrazují výsledky účastníků, kteří patří do stejné hodnocené skupiny jako výsledky účastníka, jsou vytištěny černě. Ostatní body jsou vytištěny šedě. Vlastní bod (výsledky) účastníka je vyznačen přerušovanou čarou.
    Histogram - každý sloupec představuje počet výsledků, které leží v intervalu popsaném na ose x.
    Bílé sloupce zobrazují soubor všech výsledků.
    Šedé sloupce zobrazují výsledky vlastní skupiny (skupiny, do které patří výsledek účastníka).
    Pokud se nějaké výsledky nacházejí mimo rozsah osy x grafu (vlevo nebo vpravo), je jejich počet uveden v levém, resp. pravém dolním rohu.
    Poloha výsledku účastníka je označena černým bodem v horní části grafu. Pokud se výsledek účastníka nachází mimo rozsah osy x grafu, změní se bod na šipku, která ukazuje, kterým směrem výsledek účastníka leží.
  2. P-skóre za poslední 2 roky (vpravo nahoře)
    Popis výpočtu a interpretace P-skóre naleznete zde.
    P-skóre je uvedeno i v případě, kdy výsledek účastníka patří do skupiny, která se nehodnotí (tzn. není k dispozici spolehlivá vztažná hodnota např. proto, že skupina je malá). O smysluplnosti uvedení P-skóre v těchto případech lze samozřejmě diskutovat, nicméně preferujeme variantu, kdy účastníkovi poskytneme informaci (byť s omezenou vypovídací hodnotou) před variantou, kdy účastník nedostane vůbec žádnou informaci (P-skóre neuvedeno - prázdný graf).
  3. Výsledky s nejistotami (střed stránky)
    Přehled výsledků včetně nejistot je uveden jen tehdy, pokud v daném cyklu účastníci uvádějí nejistoty.
    Pro každý vzorek je uveden jeden graf.
    Osa y grafu je vždy kalibrována v %. Vztažné hodnoty, nejistoty i výsledky účastníků jsou přepočteny na %. Přepočet se provádí tak, že vztažná hodnota (AV) je rovna 100 % a následně jsou pomocí této hodnoty přepočteny na % všechny ostatní údaje. Takto přepočtená data jsou pak zobrazena v grafu tak, jak ukazuje obrázek vlevo. Díky tomuto postupu není nutné konstruovat velké množství grafů (pro každou skupinu s jinou AV zvlášť).
    Prostřední vodorovná přímka zobrazuje polohu vztažné hodnoty (AV = 100 %). Přerušované vodorovné čáry po obou stranách této přímky zobrazují rozšířenou kombinovanou nejistotu vztažné hodnoty (Uc,AV). Horní a dolní plné přímky vymezují oblast správných výsledků (Dmax).
    Výsledky jednotlivých účastníků jsou zobrazeny jako vzestupně seřazené body, přičemž ke každému bodu je po obou stranách připojena úsečka, představující účastníkem uvedenou rozšířenou kombinovanou nejistotu výsledku měření (Uc při použití koeficientu rozšíření k = 2). Vlastní výsledek účastníka je v grafu označen tučně a je uveden v pravém dolním rohu grafu.
     
    Základní interpretaci polohy vlastního výsledku a nejistoty (úsečky) uvádíme na obrázku níže:

    • Účastníci 1, 2, 10 a 11 uvedli výsledky měření mimo přijatelný rozdíl v procentech (Dmax).
    • Účastníci 3 a 9 uvedli výsledky uvnitř pásu přijatelných výsledků, avšak nejistoty jejich výsledků (vymezující oblast pravděpodobné skutečné hodnoty) z tohoto pásu vybočují (i když pouze jednostranně). K jejich správnému výsledku měření tak přispěla i trocha štěstí (pravděpodobnost, že jejich výsledek mohl padnout mimo oblast přijatelných výsledků, není zanedbatelná).
    • Extrémní hodnotu nejistoty výsledku uvedl účastník 5. Jeho výsledek měření je v téměř ideální shodě se vztažnou hodnotou, avšak jeho nejistota je tak velká, že skutečná hodnota může s nezanedbatelnou pravděpodobností ležet i mimo oblast přijatelných výsledků (nejistota je nepřijatelně velká s ohledem na velikost Dmax).
    • Za extrémní lze považovat i výsledek účastníka 6, který uvedl nejistotu vlastního výsledku měření významně nižší než ostatní účastníci i než je nejistota vztažné hodnoty (přerušované přímky). To ukazuje, že i zdánlivě vynikající výsledek může být podezřelý.
  4. Souhrnná statistika (spodní část stránky)
    Spočtené statistické parametry jsou uvedeny pro všechny výsledky a dále pro jednotlivé samostatně hodnocené skupiny. Statistické parametry (SD, CV atd.) jsou uvedeny pouze pro skupiny, jejichž četnost je alespoň n = 5.
    Ve sloupci označeném AV naleznete typ vztažné hodnoty, která byla pro příslušnou hodnocenou skupinu použita (např. RV, CVP).
    Poloha výsledku účastníka je označena černým bodem na ose grafu. Pokud se výsledek účastníka nachází mimo rozsah osy grafu, změní se bod na šipku, která ukazuje, kterým směrem výsledek účastníka leží.
    U programů, kde jsou statistické výpočty prováděny nad společným souborem SEKK + jiný poskytovatel EHK, obsahuje statistika pouze ty skupiny, ve kterých se nachází alespoň jeden náš účastník. Úplná statistika je k dispozici na webu.

 

Roční přehledy

Níže uvedené dokumenty zasíláme účastníkům 1x ročně, a to po uzavření vyhodnocení všech cyklů příslušného roku (tedy obvykle v lednu následujícího roku).
Nezasíláme je ale účastníkům, kteří se zúčastnili pouze malého počtu cyklů.
Roční přehledy jsou důvěrné a jsou určeny pouze pro konkrétní účastníky.

Přehled certifikátů

Dokument slouží účastníkům k získání celkového přehledu o získaných certifikátech a jejich platnosti za uplynulý rok.
V přehledu jsou uvedeny všechny zkoušky, pro které je v systému EHK vydáván certifikát (bez ohledu na to, zda danou zkoušku provádí účastník uvedený v záhlaví dokumentu). U zkoušek, které daný účastník provedl, je uvedeno datum vystavení a datum platnosti posledního vystaveného certifikátu.

Přehled zkoušek

Dokument slouží účastníkům k získání celkového přehledu o jejich úspěšnosti u jednotlivých zkoušek za uplynulý rok. Poskytuje též srovnání vlastní úspěšnosti účastníka (sloupec individuální výsledky) a souboru všech účastníků (celkové výsledky).
V tabulce je pro každý program EHK a dále pro každou zkoušku uveden počet výsledků zkoušek, které daný účastník v příslušném roce uvedl, a úspěšnost. Pro srovnání je uveden rovněž celkový přehled všech výsledků pro každý program EHK a zkoušku (včetně úspěšnosti).
 
V pravé polovině tabulky, určené pro celkové výsledky, se může stát (a je to celkem běžné), že součty v záhlaví (pro program EHK) neodpovídají součtu čísel u jednotlivých zkoušek daného programu. To je způsobeno tím, že v řádku záhlaví - pro program - se tisknou celkové součty za celý program, avšak zkoušky jsou uvedeny pouze ty, které provedl příslušný účastník. Pokud tedy účastník neprovádí všechny zkoušky daného programu, pak v přehledu chybí některé řádky a celkové součty uvedené v řádku pro program jsou větší než by odpovídalo součtu položek u jednotlivých (zde vytištěných) zkoušek.